Milí přátelé a sousedé z obou farností – Chebu a Skalné. Jsem mezi vámi již přes měsíc, někteří se ještě neznáme, někteří trochu a další už pěkných pár let i desetiletí. Dokonale nás zná však náš Pán. A pokud budeme jeden druhého vidět Jeho očima, tak se trapně nespleteme. Máme opět docela slušnou příležitost posloužit naší vlasti osobní odpovědností při volbách. Věřím, že SPOLU to s Boží pomocí dokážeme.

Česku dnes nikdo netleská. Jsme vyhlášení sobci Evropy, kteří směrem k Bruselu jen natahují ruku a zároveň ústy Babiše nadávají, že dostávají málo a špatně. Co se to s námi stalo? Jak jsme mohli zapomenout, odkud jsme vyšli? Jak a koho to lidé volí? Je jim fuk, co se v zemi děje? Nezajímají se? Stačí výmluva, že demokratičtí politici zklamali? Že nebyli ideální, kradli a podváděli? Stačí výmluva, že jsme nešli po revoluci rovnou do ráje?

Lidé, kterým vývoj v Česku leží na srdci, zažívají pocit bezmoci. Jak mi napsala jedna spolupracovnice ve věznici: „Nebojím s Covidu, nebojím se lupičů, z čeho však strach mám, to je z hloupých voličů!“

Do toho dezinformace mající mnohdy původ v Rusku a řetězové maily nadité šíleným obsahem, plné lží, pomluv a sprostoty kopírující prezidenta. Miliony voličů byly lhostejné k budoucnosti téhle zemičky. Nechaly se manipulovat, odmítaly myslet.

Ti nelhostejní se ptají: Co máme dělat? Jak se bránit? Pandemie zabránila masovému shromažďování a najednou potichu vyklouzáváme z demokracie. Je fascinující a pekelně nezdravé, jak stát ovlivňuje jeden nemocný, mstící se člověk. Daří se mu znehodnotit, zašpinit, znechutit vše, čeho jsme dosáhli.

Budeme vybírat mezi svobodou a autoritářstvím, mezi parlamentní demokracií a pseudoprezidentským systémem. Více než jindy půjde o budoucnost téhle nešťastné, slabé země, která se stala ideálním pokusným prostorem pro Putina a další.

Milí, možná jsem měl napsat něco o sobě, abyste na mé působení byli trochu přepravení, byť je ukrácené mou službou ve vězení 3 až 4 dny v týdnu. O tom až jindy. Nyní bych vás (i sebe) rád povzbudil slovy svatého Pavla: „Těm, kteří milují Boha, všecko napomáhá k dobrému“ (Řím 8,28). Tak žádnej strach, vždyť „dokonalá láska strach vyhání!“ (1 Jan 4,18).

Jo, a zvu vás v úterý 28. 9. 2021 v 10:00 hodin do kostela sv. Václava na poutní mši svatou s posezením na faře v Chebu poté, tam si můžeme říci víc.

Váš výpomocný kněz
já ša  (jára šašek)