V pondělí 31.10.2022 se v plzeňské katedrále sv. Bartoloměje sešli k děkovné bohoslužbě s biskupem Tomášem zaměstnanci a dobrovolníci Diecézní charity Plzeň, z nichž pak někteří obdrželi cenu sv. Vincence z Pauly, patrona Charity.

Z Chebu jsme navrhli na toto ocenění zakladatelky a dobrovolníci spolku Nádech - pomoc a podpora rodičů samoživitelů z. s..

Sestry dvojčata Petra Zábranová a Věra Luhanová založily spolek cca před dvěma lety, když v době kovidu se ukázalo, že řada rodičů samoživitelů se ocitá ve finanční tísni a potřebují podpořit buď potravinovou pomocí nebo i ošacením, školními pomůckami pro děti nebo nábytkem či jiným vybavením domácnosti. Činnost spolku je založená na bázi darů a také naši farníci jim pravidelně přispívají.

Když byly době kovidu zakázány návštěvy v domovech pro seniory, chodily "holky" (tak si sami říkají ;-) ) z Nádechu se svými dětmi pod okna těchto zařízení, zívaly a tancovaly, aby potěšily klienty aspoň na dálku.

V roce 2021, když nebylo doporučené klasické koledování v rámci Tříkrálové sbírky, dokázaly si opět "holky"  netradičně poradit: naložily si na trakař malý reproduktor a objížděly takto vesele některé vesnice v naší farnosti a koledovaly na návsích.

V letošním roce byl Nádech důležitým partnerem města Chebu, když pomohl zvládnout příliv uprchlíků, kteří připutovali do Chebu v důsledku války na Ukrajině. Byly to ve velké většině právě matky s dětmi, které potřebovaly nejen materiální pomoc, ale i pomoc při vyřizování na úřadech, překlady a tlumočení či základní informace o možnostech fungování v ČR.

Pro rodiče samoživitele zajišťují nejen materiální pomoc, ale i hlídání dětí, setkávání svépomocné skupiny a také pořádají pro rodiče i děti různé výtvarné dílny, oslavy, výlety a další a další aktivity, které stále díky dobrovolníkům, z nichž někteří jsou zprostředkováni přes naše Dobrovolnické centrum, stále přibývají.

Všechno, do čeho se v Nádechu pouští, dělají s velikou radostí a láskou, která přitahuje další lidi, nejen klienty, ale i dobrovolníky, přesně v duchu toho, jak řekla Věrka Luhanová, když obdrželi jako spolek cenu sv. Vincence: "Radost, kterou dáváme druhým se nám vrací ????????."