Pastorační rada

Fara Nebanice: PRF se koncem srpna jednohlasně shodla na doporučení prodat budovu bývalé fary v Nebanicích a přináležející pozemky (viz nebanice.farnostcheb.cz) současným jediným zájemcům, kteří zde chtějí zřídit mateřskou a základní školu ve stylu „svobodných demokratických škol“, a to za těmito zájemci nabízenou kupní cenu.

Více k tomu viz Asociace svobodných demokratických škol (asociacesds.cz), jejich partnerská škola Donum Felix na Kladně (donumfelix.cz) či vzorová škola Sudbury Valle Scholl (sudburyvalley.org); viz také film Summerhill z roku 2008 (youtu.be/vBjQAeJIa30).

ph

Ekonomická rada

ERF se ke svému řádnému jednání sešla 30. 7. 2020, a to v novém složení, které farář jmenoval na další tříleté období (30. 7. 2020 až 30. 7. 2023). Původní členy ERF (Karel Ježek, Jozef Kaščák a Zdeňka Skubeničová), kteří jsou ochotni svoji službu zastávat i nadále, pro další období posílí Zdeňka Hulínská a Jiří Kolafa.

Hospodaření 2019: ERF poté po jednotlivých střediscích a s komentářem faráře a Zdeňky Skubeničové prošla podrobným přehledem hospodaření farnosti za rok 2019, porovnala výsledky s rozpočtem, prodiskutovala otázky s tím spojené a výsledný přehled vzala na vědomí. Všichni členové ERF následně svými podpisy schválili Zdeňkou Skubeničovou předložený roční výkaz zisku a ztrát a rozvahu hospodaření farnosti za rok 2019. Na základě tohoto přehledu bude zpracována Zpráva o hospodaření farnosti za rok 2019.

Fara Nebanice: ERF poté vzala na vědomí mailem informace o jednáních směřujících k prodeji farního komplexu v Nebanicích. Následně pak, po dalším vývoji v jednáních a po konzultaci s Biskupstvím plzeňským, se ERF koncem srpna shodla na souhlasu s prodejem farního komplexu v Nebanicích současným jediným zájemcům za jimi nabízenou kupní cenu.

Investice: ERF dále formálně vzala na vědomí, že většina členů ERF 29. 6. korespondenčně či telefonicky schválila podepsání dodatku ke smlouvě o zápůjčce s Biskupstvím plzeňským, na základě kterého farnost ke dni 1. 7. 2020 na minimálně 6 měsíců (tj. do 31. 12. 2020) vkládá do biskupstvím spravovaného investičního projektu (tichý společník formou zápůjčky, bytový dům č. p. 22 v Jablonského ul. v Plzni) částku 7.000.000 Kč (získanou z prodeje pozemků městu Chebu), a to se smluvním ročním výnosem 3,45 %. Farář zajistí, aby během následujících měsíců byly prověřeny a zváženy i případné další možnosti investování. Zároveň přes vikariátního stavebního technika zajistí upřesnění dlouhodobého výhledu rekonstrukce břidlicové střechy chrámu sv. Mikuláše a Alžběty (odhadované náklady cca 16 mil. Kč).

Zelené hospodaření: Nakonec se ERF zabývala tématem „zelené hospodaření“ (tj. k přírodě šetrné a vůči planetě Zemi zodpovědné hospodaření). Farář požádal nového člena ERF, Jiřího Kolafu, aby se tomuto tématu zvlášť věnoval, pomáhal tak farnosti rozvíjet již započaté kroky (např. třídění odpadu, Zelená zrnka, certifikace farnosti vstřícné k životnímu prostředí na www.ckes.cz, návrhy na čerpání ze „zeleného fondu“ vzniklého z desátku z prodeje pozemků městu Chebu apod.) a ve spolupráci s iniciativou Žít Laudato si‘ Cheb rozvíjet i další oblasti (např. projekt Zelená firma a další kroky, které vyplynou z procesu certifikace).

ph