Aktuality a novinky ze života farnosti

Tipy na výlety po varhanách

Pipe OrganObohacením výletů po významných církevních památkách našeho regionu se i pro Vás může stát putování za krásami varhan. Varhany, jako pevnou součást chrámových interiérů, potkává často stejný osud jako chrámy samotné. Jejich osudy jsou v rukách lidí žijících v nejbližším kraji. Ti rozhodují o jejich živé budoucnosti nebo zkáze.

I v našem kraji se setkáváme s nástroji, které mají za sebou neodborné a nevydařené opravy. Mnohé nástroje jsou zcela nepoužívané, dochované třeba už jen částečně a je otázkou času, kdy se stanou neopravitelnou ruinou a poté s pomocí nenechavé lidské ruky zmizí úplně.

Jen málo nástrojů má štěstí, že mají své „ochránce“, kteří je udržují v dobré kondici.

Pramen použitého obrázku: Cliparat ETC

Mezi nejpozoruhodnější nástroje našeho regionu bezesporu patří:

• Cheb: kostel sv. Mikuláše - varhany z r. 1894 (stavitel Martin Zaus z Chebu) viz ZDE (viz také Chebské varhanní léto)
  • Cheb: Koncertní a výstavní síň Klára - 2 moderní nástroje z r. 1974 (postavila firma Varhany Rieger-Kloss Krnov)
  • Mariánské Lázně: kostel Nanebevzetí Panny Marie - varhany z r.1906 od varhanáře Krištofa Müllera z Ušovic
  • Hranice u Aše: evangelický kostel, nástroj kolem r. 1900 - postaven jako kopie Silbermannových varhan varhanářem Schubertem
  • Loket: kostel sv. Václava - nástroj postaven po r. 1725 (L. Burkart z Lokte)
  • Klášter Teplá: velké varhany z let 1754 – 60, malé varhany z r. 1766 (Antonín Gartner z Tachova)
  • Klášter Kladruby: varhany z roku 1726 (postavil Leopold Burkart z Lokte, varhanní skříň od Santiniho), patří vůbec k nejkrásnějším barokním nástrojům u nás
  • Klášter Plasy: varhany z roku 1690 (stavitel Abraham Starck z Lokte), nástroj byl před pár lety zdařile zrestaurován varhanářem Šlajchem z Borovan
  • Chlum sv. Máří: varhany z r. 1895 (M. Zaus z Chebu)
  • Planá u Mariánských Lázní: kostel sv. Anny - varhany z r. 1737 (Jan Fr. Fassman)