Aktuality a novinky ze života farnosti

Maria Loreto: Vánoční pozdrav z Chebu

Cheb, 15. listopadu 2012

Milí loretánští přátelé,

Geocaching.compřed několika měsíci jsem objevil zajímavou volnočasovou aktivitu, které se říká Geocaching („geo“ = Země; „cache“ = skrýš). Nejlépe ji lze popsat asi tak, že jde o celosvětově rozšířenou formu jakési novodobé „honby za pokladem“. Při této hře někdo v krajině či ve městě uschová nádobku s různými drobnostmi a s malým sešitkem. Tuto skrýš pak i s jejími GPS souřadnicemi (Global Positioning System) zveřejní na internetu. Jiní si pak koordinanty vytisknou a za pomoci GPS přístroje nebo chytrého telefonu pak tyto „poklady“ hledají. Když se to pak někomu podaří, může některé z věcí, které v nalezené schránce najde, vyměnit za jiné, zapíše se do sešitku a pak krabičku opět uschová na stejné místo – pro dalšího návštěvníka… (více např. na www.theocaching.farnostcheb.cz).

Jistě vás už nyní napadá otázka, proč se o takovýchto podivných věcech rozepisuji právě ve vánočním pozdravu pro přátele Lorety? Mám k tomu tři důvody:

  • V blízkosti Lorety je také velmi dobře ukrytá jedna z těchto schránek. Nazývá se „Boží hrob“ a díky ní sem přijde mnoho návštěvníků, kteří by jinak třeba o Loretě vůbec nevěděli. Na internetu pak popisují krásu tohoto posvátného místa, které takto nalezli a navštívili.
  • Jeden mně zcela neznámý vyznavač geocachingu mě před časem kontaktoval a zeptal se: „Bylo by, prosím, možné, abyste mi pomohl se založením tzv. „multikešky“ (tj. sérii několika na sebe navazujících schránek – keší), která by sledovala trasu Velké křížové cesty a byla zakončena nahoře na Loretě?“ Docela mě takováto žádost zarazila, ale zároveň mě také velmi potěšilo, že nějakého zcela neznámého, nevěřícího člověka napadne právě toto – že i on je očividně přitahován duchovní a historickým kouzlem Lorety.
  • Proto si myslím, že Loreta samotná je tak velkým pokladem, který můžeme znovu a znovu objevovat a nově odkrývat. Onen opravdový Loretánský poklad ale podle mého názoru leží někde hlouběji pod povrchem oněch krásných budov a kouzelného okolí. Možná, že areál Lorety je spíše jen takovou keškou, schránkou, ve které je teprve skryt onen skutečný poklad – poklad vašich radostných i bolestných vzpomínek, poklad všech těch bolestí vašich rodin, kterýsobě ukrývá důležité historické stopy, ale také poklad všech těch mnoha dnešních dobrých vztahů, spolupráce a vzájemnosti z obou stran hranic. V tomto pokladu je ale také skryto množství oněch různých „drobností“, za které jsem stejně tak vděčný – jako jsou např. modlitby, sebemenší finanční příspěvky, námahy, poutě, poutníci, turisté, malé i větší práce při zvelebování Lorety, dobrá slova, úsměvy, odpuštění či překonání nedorozumění…

Díky za tuto krásnou „loretánskou kešku“ a díky za náš společný letošní „theocaching“ („theos“ = Bůh; „cache“ = skrýš). Spolu s celou naší farností vám všem přeji, aby vám i letošní Vánoce přinesly odkrytí nějakého dalšího krásného, pro vás důležitého pokladu.

P. Petr Hruška
farář Řk farnosti Cheb

Psáno pro vánoční list Podpůrného spolku Maria Loreto Waldsassen
(německý originál ZDE)

Hlavní Menu

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.