Novinky z dobrovolnického centra

Poprvé mi bylo smutno

Anička Semotámová a Klára Kučerová Již rok navštěvují klienty v Domově pro seniory v Dragounské ulici tři studentky třetího ročníku gymnázia v Chebu. Se dvěma, Aničkou Semotánovou (na snímku vpravo) a Klárou Kučerovou (na snímku vlevo), jsme si povídaly u kávy.

§ Proč jste se rozhodly pracovat v našem dobrovolnickém centru a navštěvovat staré lidi v Domově pro seniory?

Anička: Dříve jsem chodila cvičit s dětmi na Lokomotivu a tohle byla taková výzva. „Proč nevěnovat volný čas starým a potřebným lidem?" A taky jsem měla pocit, že je samozřejmé pomáhat

Klára: Myšlenku pomáhat potřebným už jsem měla v hlavě dlouho. Ale jak? Takže tato nabídka byla, jako když „spadla z nebe".

§ Měly jste představu, do čeho půjdete?

Obě: Samozřejmě jsme dostaly vysvětlení, jací senioři a jakou pomoc od nás potřebují. Hodně jsme si o tom povídaly s naší paní profesorkou.

§ A jaké byly vaše první dojmy?

Anička: Paní, které jsem navštívila, byly velmi milé, usměvavé a vstřícné. Hned se mi mezi nimi zalíbilo. Trochu jsem se bála kontaktu s paní, která je po amputaci dolní končetiny. Myslela jsem si, že mě třeba z hrdosti nepřijme. Ale naopak, porozuměly jsme si.

Klára: U mě to bylo trochu jiné. Po první návštěvě mi bylo doma moc smutno. Moc na mne zapůsobilo, jak někteří ze seniorů jsou opuštění, samotní. Když jsem to překonala, právě to mě „nakoplo". A při dalších návštěvách bylo všechno jinak. Vím, že mne moje paní rády vidí, mají radost z mojí návštěvy, a tak k nim chodím velice ráda.

§ Přináší vám osobně něco tato služba?

Anička: Každá návštěva mi přináší radost. A také se dozvídám o věcech a událostech z jejich života, že je to, jako kdybych byla na hodinách dějepisu. Určitě mám větší úctu ke starým lidem, mám respekt před jejich zkušenostmi. Uvědomuji si, jak některé moje „velké problémy" oproti těm jejich prožitým a současným jsou malicherné. Hned je vidím menší, nebo vlastně nejsou. Myslím, že mi to pomáhá mít jiný pohled na život a jeho priority.

Klára: I já si to tak uvědomuji, stejně jako Anička, mohu říci to samé. A také to, že některé zkušenosti svých seniorů mohu přenést do svého života.

Na závěr našeho povídání Anička a Klára hovořily o tom, že by po maturitě chtěly studovat na vysoké škole v Plzni a doufají, že po prvních začátcích ve škole se jim podaří navázat na práci dobrovolníka i tam. Chtěly by vybídnout další studenty a další.

jak

 

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.