Novinky z Charity

Zprávy o výsledcích léčby Jindříška Rady

Už jsme Vás zde informovali, že od léta pořádáme veřejnou sbírku na léčebné a rehabilitační pobyty Jindříška Rady ze Salajny. Zde je dopis od maminky po ukončení jedné etapy léčby.

Všechny co nejsrdečněji zdravíme po návratu z léčebného pobytu u Michelle Turner v Třinci.

Přes moje obavy reagoval Jindříšek na lekce velmi dobře, až na počáteční ostych během prvního dne. Michelle byla skvělá a velmi brzy si k sobě našli cestu. Během lekcí Feldenkraisovy metody není potřeba žádných fyzioterapeutických pomůcek, lektor pracuje pouze svýma rukama. Vidí, kde tělo není optimálně „naorganizováno" a vedením pohybu dává takové podněty, aby mozek (prostřednictvím pohybových vjemů) získal co nejvíce nových informací. Ty pak použije individuálním způsobem.

U Jindříška byla po každé lekci vidět větší plynulost pohybu, má lepší držení hlavy i trupu. To, co pro mě je však největším přínosem je, že opět začal dělat nové věci, zajímat se o nové věci, přistupovat k událostem nově. Změny vidím více v oblasti mentální než v pohybové. Většina dětí s mentálním postižením se časem dostane do určitého stereotypu, dělají stále stejné věci svým ustáleným způsobem, protože se v tom cítí bezpečně. Jindříšek se začal opět pouštět na neznámou půdu a to je velký posun. Mnoho věcí chce dělat sám (např. telefonuje :-), občas se někomu dovolá), vymýšlí si nové věci. Musím to ilustrovat nějakým příkladem, protože ta změna je vidět v konkrétních situacích.

Bylo běžné, že když jsme ho večer uložili do postele, byl klid. Předevčírem večer po uložení dětí byl v pokoji slyšet pořád nějaký hluk. Když jsem tam přišla, byly všechny peřiny a deky naházené na hromadě. Když jsem se zeptala Jindříška, co dělá, řekl, že staví bunkr. Kdo ho nezná, nepochopí, jak je to pro něj neobvyklé chování. Takto se chová zdravé dítě, když zlobí. Ještě se mu nechce spát a v půl desáté večer si staví bunkr. Užasla jsem a doporučila mu, ať už jde spát, ale v hloubi duše jsem cítila, že se v něm odehrává posun, že je schopen vymyslet něco nového a chovat se novým způsobem. Je přístupný novým vtipům; včera a dnes jsme se bavili o tom, že večer přichází tma, ale toho dne bylo zatím jenom šero, tak jsem z legrace říkala: „Kde je ta tma? Proč tu ještě není? Koukni se z okna, támhle jde po cestě, asi jde od vlaku, možná bylo zpoždění". Smál se a pak jsme hru vylepšili a volali jsme do obchodního domu: „Dobrý den, máte tmu? Máte alespoň mraženou? Balenou? Sušenou? " Jindříšek se u toho docela nasmál a dnes jsme museli telefonovat znovu. Pro mě je významné, že pochopí nový vtip, baví ho to a často do toho vstupuje se svým nápadem. Poslouchá a vnímá všechno, co se mluví.

Po cestě z Třince nám špatně jelo auto. Mluvili jsme o tom, že třeba vlezla do motoru kuna a pak jsme si vzpomněli, že jsme doma viděli několikrát kočku lézt spodem do motoru a ohřívat se tam, třeba tam něco poškodila. Zastavili jsme na pumpě a otevřeli kapotu. Jindříšek se velice zvědavě hrnul k motoru a říká: „V motoru je mňau". Došlo mi, že nás poslouchal a teď si myslí, že kočka stále sedí v motoru a šel se na ní podívat.

Neustále se mi v posledních dnech stává, že vidím, jak dělá něco jinak, nějaká situace se děje poprvé. Pro rodiče zdravých dětí je běžné, že se děti chovají nově, ale pro nás je to známka, že mozek dostal impuls k učení, růstu a vývoji. Je pozoruhodné, že se tak stalo přes terapii zaměřenou na pohyb, na druhou stranu spojitost psychického a motorického vývoje je prokázaná a jedno je druhým ovlivnitelné.

Jsem vděčná, že jsme se k Michelle dostali. Ona vůbec její přítomnost v Čechách byl malý zázrak, je velmi vytížená a rodiče jsou ochotni k ní cestovat se svými dětmi přes celé Státy. V lednu bychom měli jet na navazující pobyt, tentokrát k české lektorce.

Ještě jednou děkuji všem, kteří jste nám pomohli léčbu absolvovat.

Krásný den přejí

Jana a Jindříšek Radovi

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.