Podle rubrik

Roztáhni křídla a leť

Malá letnicová "okřídlená" meditace našeho faráře Petra.

andel_trubka

Obraz první: Uslyšel jsem slabé plesknutí, ohlédnu se, a za mými zády na sluncem ozářené zdi kostela vidím, jak se slabými drápky křečovitě drží malé ptačí mládě. Nevím, jestli se více bojí mne, nebo toho, že se na té zdi neudrží a spadne. Čekám, co se stane. Za chvilku ptáček skutečně dost nemotorně dopadne vedle mne do trávy. A znovu ten vystrašený pohled. No, říkám mu, budeš zřejmě potřebovat pomoct, z té vysoké trávy asi těžko vystartuješ. A tak se opatrně shýbám. Frrrr a ptáče je na kmeni stromu asi dva metry vysoko. No výborně, říkám si, tak přece už umíš lítat. Nahoře ve větvích stromu slyším mámu, jak se snaží povzbuzovat, ale to mládě místo aby znovu vyzkoušelo své letecké umění, se radši velmi klopotně začíná škrábat svými drápky po kmeni stromu nahoru. Držím mu palce, ale v duchu si říkám: K tomu ty nožky nemáš, abys jimi stoupal vzhůru, na to máš přece křídla.

Obraz druhý: Hrstka Ježíšových učedníků, kteří jsou během života svého Mistra vysoko v hnízdě, kde dostávají potravu, shlížejí na ten ruch dole pod nimi a obdivují bravurní letecké akrobacie svého Mistra. No jistě, jsme v bezpečí, je o nás postaráno, a takové drobnosti, jako kdo má v hnízdě lepší pozici, nás v podstatě až zas tak netrápí, když máme tak skvělého Mistra. A pak to nastane - Velký pátek - tvrdý dopad na zem. Jsou tak vystrašeni, že ani neslyší, že jejich Mistr je nad nimi a volá je, nevšimnou si, že během jejich pobytu v hnízdě jim narostlo něco, co připomíná křídla. Když pomine nejhorší, tak se podívají nahoru a vidí Mistra, jak se vznáší nad nimi. Hledí k nebi, dokud jim to nedojde. Kdosi těmi svými křidélky zamává jako první. Je to sice dost nemotorné, ale nakonec strhne ostatní. Pomalu se zvedají ze země. Mistr se jim ztratí z očí. Ale oni stoupají vzhůru, plni radosti nad tím, že se mohou vznášet. Létat na perutích Ducha, celým tělem vnímat, tu svěžest povětří kolem sebe, nespoutanou radost a volnost života.

Obraz třetí: Chebská farnost, červen 2007. Znovu hrstka Ježíšových učedníků. Někteří ještě v teple hnízdečka ve větvích stromu, jiní se již na zemi otřepávají z tvrdého pádu, další si na té zemi začínají dokonce budovat hnízda, avšak někteří se také odvážili vyzkoušet to zajímavé ústrojí zvané křídla. Ti co již vyzkoušeli, že létání je nádherné, povzbuzují druhé: Nebojte se, zkuste to, to co jsme viděli na Ježíši, je darem i nás všech. Všichni jsme dostali křídla, na kterých se můžeme otevřít té nádherně svobodné atmosféře, které se rozprostírá všude tam, kde si lidé navzájem začnou sloužit.

Petr Bauchner

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.