Podle rubrik

Já a svatý Pavel

Na přednášky, jež se týkají sv. Pavla v rámci roku, který je věnovaný tomuto světci, jsem začala chodit proto, abych se sv. Pavlem nějaký ten dobrý vztah navázala. Není či spíše tento svatý nebyl dříve mým oblíbencem, ale myslím, že každou přednáškou se můj vztah k němu měnil.

Poslední přednáška, která se jmenovala „Manželství a celibát", můj vztah k sv. Pavlovi úplně změnila. K lepšímu. Alespoň zatím to takhle vnímám.

Na přednášce, na níž nás bylo mimochodem nejvíc - osm, mně (určitě) a myslím si, že i všem ostatním, Petr pomocí překladu pátera N. Baumerta srozumitelně vysvětlil, že sv. Pavel neměl nic proti manželství a nepokládal celibát za nejlepší cestu ke spáse, že je to jenom takhle podáno v překladu. Řecké slovo má víc „českých" významů a je na překladateli, který z nich použije a který význam vnímá, že se mu hodí do kontextu nejvíc.

A tak v pátek 13. února moje největší potíže se sv. Pavlem skončily. Bylo to u 7. kapitoly prvního listu Korintským. Ta mi byla zásluhou Petra dostatečně vysvětlená a já teď ke sv. Pavlovi cítím obdiv. Když se v mojí přítomnosti vysloví jméno sv. Pavel, tak se na mé tváři objeví jemný usměv, protože už vím, že sv. Pavel byl hlavně obhájcem jedinečnosti povolání, které daroval Bůh člověku podle svého vlastního uvážení, aby ho člověk mohl chválit s radostným srdcem. A nezáleží na tom, jestli je to povolání k manželství nebo k zasvěcenému životu.

Můj velký dík a největší obdiv však patří Pánu, že stvořil tak velkého člověka, jakým byl sv. Pavel.

Martina