Podle rubrik

Slovo faráře: Vykrmit se nenechám!

Agas & Beruška na vandruMoji milí,

jsou to již dva měsíce, co si zvykám na nový styl vedení farnosti. Styl, ve kterém se nemůžu opřít o druhého Petra. Styl, ve kterém mi tolik chybí jeho smysl pro pořádek. Styl, ve kterém se nemohu spolehnout na jeho citlivé srdce, přehled a spolehlivost ve službě nemocným. Styl, ve kterém mě nemá kdo znovu a znovu přesvědčovat, že tohle je příliš akademické nebo moc provokativní. Styl, kdy najednou nemám s kým jít v pondělí večer do hospody nebo jednou za měsíc vyrazit společně do přírody…

 

Učím se pomalu, ale učím se. Nechtěl bych si zaběhnout styl vedení farnosti, kdy o všem rozhoduji sám (a všechno si také raději udělám sám). Jsem proto vděčný, že se ve farnosti objevili noví spolupracovníci. Richard Preibisch z Mariánských Lázní se zdatně stará o technický chod farních budov a k tomu se zacvičuje do péče o kostely v chebském a sokolovském vikariátě. Zdeňka Hulínská z Františkových Lázní se seznamuje se službou farní charity a je vedle Evy Kolafové jednou ze dvou žhavých kandidátek na její ředitelování, které už akutně potřebuji někomu předat. Petr Klokočka z Kraslic se seznamuje s farní pastorací a rád by se do ní jako pastorační asistent začal příležitostně zapojovat…

Jsem za tyto lidičky moc rád (a samozřejmě i za vás všechny „staré kusy“), protože přeci jen tito nováčci zastanou něco z toho, co doposud zajišťoval Petr nebo co jsem měl na starosti v Charitě. Prosím, buďte jim nápomocni v tom, aby naši farnost dobře poznali, našli v ní své místo, mohli zde být spokojeni, a tak nám také mohli přinášet to, čím je Pán pro nás obdaroval.

Avšak pořád zde po Petrovi zůstane sem tam nějaká ta nepokrytá díra. Bude tady určitě chybět jeho schopnost mnohem srdečněji a citověji než já promlouvat k vašim srdcím i jeho citlivost pro vaše bolesti a trápení. Mějte proto, prosím, se mnou trpělivost. Něco z toho, co vám chybí, se mohu naučit. Třeba mluvit srozumitelněji a jednodušeji. Ale něco je možná také na vás. Možná že nějaký nedostatek ve farnosti může pro vás být výzvou, která vás přivede na otázku: „A nemohl bych toto zvládnout právě já?“

Především ale toužím po tom, abych mohl ve farnosti méně organizovat (spoustu věcí jste schopni iniciovat či zorganizovat sami) a mnohem více času strávit při osobních návštěvách či rozhovorech s vámi. Ale je v tom jedna potíž. Víte, já tak sice nevypadám, ale v jádře jsem docela stydlivej a nedovedu se nikomu příliš „vnucovat“. A tak potřebuji, abyste si mně spíše vy sami řekli o setkání či návštěvu, kde bychom mohli poklábosit o vašich všedních radostech a starostech…

Vždyť farnost, to přeci není jenom či především kostel nebo fara. Farnost se děje tam, kde žijete vy sami svůj všední život. U vás doma v kuchyni, v dětském pokojíčku či v posteli. U vás v práci při konfliktech se šéfem či obavách z propuštění. U vás ve škole ve chvílích, kdy se cítíte sami nebo když nestíháte. U vás na zahrádce v osamělosti vašeho stáří. U vašich dětí, vnoučat, rodičů, přátel či známých, o které máte starost či kteří vám dělají radost…

Tohle všechno je farnost. Tam všude žijete život sloužící životu. Tam všude roste Boží království. A právě o tom všem toužím si s vámi povídat a spolu s vámi tam zvát Ježíše. Prosím, pomozte mi v tom. I na pastorační radě se pomalu učíme uvažovat právě o těchto věcech, místo toho, abychom se pořád jen dohadovali, jak to má správně fungovat v kostele. Budu vám vděčný, když mě trochu více zatáhnete do těchto a mnoha dalších oblastí svého všedního života. Budu se snažit chovat se tam citlivě a s úctou…

Ale, říkáte si, jak na to? No a co třeba začít pozváním na kafe? Nebo na večeři? Či dokonce na oběd? (Ale vykrmit se znovu nenechám!) 

Váš

skorofarář Petr

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.