Podle rubrik

Slovo faráře: Úplné ponoření

image015Před časem jsem se začal učit plavat. Ne, že bych neuměl vůbec. Ale protože mě na stará kolena napadají takové věci, jako že bych mohl ještě zkusit Železného muže (3,8 km plavání, 180 km kolo, 42,2 km běh), začal jsem hledat nějaký plavecký kurz.

Protože v širokém okolí asi učí plavat jenom miminka, nenašel jsem nic jiného, než kurz plavání „metodou úplného ponoření“ (www.totalniplavani.cz). Nejprve jsem si sám vyzkoušel kurz pro neplavce. Pak se mi podařilo zbláznit několik přátel, takže se nám podařilo jeden kraulový kurz uspořádat dokonce i v Chebu…

 

No a od té doby se mi nedaří. Na kurzu vyučovanou „metodu úplného ponoření“ jsem vzal až tak vážně, že se mi vůbec nedaří dostat se ke vzduchu. Instruktor pravil, že prý asi mám těžké kosti. Moje nejpohodlnější poloha (tzv. „sladký bod“) je tak 10 cenťáků pod hladinou (a odtud se při kraulu fakt dost nešikovně nadechuje). Díky vytrvalému povzbuzování a pomoci přátel (stačilo párkrát jemně nadlehčit, a už to tam bylo!) jsem se sice před časem konečně naučil aspoň se ve vodě překulit na záda a tam se trochu nadýchat čerstvého vzduchu. Ale na triatlon to tedy bohužel fakt (zatím?) nevidím.

A tak mě moooc povzbudilo, jsem si v souvislosti s naším totálním ponořováním přečetl až v brněnském OKOu č. 83 (Obdivně Kritický Obšťastník s „Nihil obstat = Nemůže obstát“ z farnosti Brno-Bystrc):

„Pokud se vám nedaří, nezoufejte! Není úplně jasné, jak vám tato nová dovednost zapadne do plánu, který má Bůh s vámi. Třeba takový Petr. Kdyby uměl totálně plavat jako ryba, tak by ho neúspěch v chození po vodě zřejmě vůbec nezaskočil, nýbrž by sebejistě totálně odkrauloval ke člunu za ostatními. Přišel by tak o ten krásný stisk Pánovy ruky, která ho vytáhla z bryndy. A kdoví, jestli by se pak prvním papežem nestal nějaký méně plavecky zdatný apoštol…“

A tak si ze svých rozpačitých plaveckých pokusů odnáším dvojí osobní povzbuzení:

1.   Není dobré zůstat na cestě sám. Občas člověk potřebuje jemné nadlehčení rukou přítele či souputníka, aby našel tu správnou polohu, kdy je pak už sám nesen vodou.

2.   Může však být také zas někdy dobré, když se nedaří. Když je člověk dlouho ve tmě (nebo pod hladinou). Nemůže se pak tolik chvástat sám sebou. A možná tak lépe objeví napřaženou ruku Ježíšovu.

Moc za vás všechny děkuju a přeju vám, abyste se o Velikonocích mohli skutečně ponořit do svého křtu, nacházeli dost ochotných rukou k nadlehčení, a když vám bude docházet dech, abyste se chytli té jediné, která je k dispozici úplně vždycky.

Total Immersion Joy v Brně-Bystrci v režii OKOaA třeba přijďte o Velikonočním pondělí do Aquafóra, kde nás čeká (opět brněnským OKOem inspirovaná a zpětně OKO inspirující) Total Immersion Joy Celebration (pozvánka ZDE, jak se budou ponořovat Brňáci viz ZDE). 

Váš P. Petr

 

OKO č. 83: „…A tak se chebští třeba chystají na nějaký působivý rituál. Totální ponoření si o to přímo říká. Třeba obnovu křestních slibů ve stylu Total Immersion Swimming.“

 

  Total Immersion Joy v Brně 

   

   Kontaktní místa Farnosti a Charity

   Kostelní nám. 188/15
   350 02 Cheb
   tel. +420 354 422 458

   po + st 9:00 - 17:00

   číslo účtu farnosti:
   781 704 309 / 0800
   číslo účtu farní charity:
   220 699 597 / 0300

   Kontaktní údaje farnosti
   Kontaktní údaje farní charity

   Kontakt na faráře

   úterý: volný den faráře
   Kontakty na farní tým
   Kontakt na farní penzion
   Další kontakty

   Kázání na Soundcloud

   Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
   Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.