Podle rubrik

Slovo faráře: Moje nejhezčí Vánoce

Když se mi nedávna zeptala jedna redaktorka Chebského deníku, kdy jsem prožil své nejhezčí Vánoce, začaly se mi hlavou honit mnohé vzpomínky:

  • Možná jako malý kluk u nás na zahradě, když jsme s tátou vždycky nazdobili veliký stříbrný smrk lojem pro sýkorky a pak jsme si k němu o půlnoci udělali procházku s celou rodinou?
  • Nebo když jsme s partou romských dětí z Chodova při jedné vánoční výpravě v noci putovali v hlubokém sněhu, na kopci pod smrkem objevili u jedné hořící svíčky jesličky udělané z roští a sena a já jsem mohl pozorovat ty hluboké černé žasnoucí dětské oči?
  • Nebo tehdy, když jsme se koncem listopadu rozloučili s mamkou, já jsem seděl s vážně nemocným tátou s vědomím, že to jsou asi i jeho poslední Vánoce na tomto světě a po dlouhé době jsem se mu odvážil říct „Mám tě rád, tati“ a on se slzami v očích odpověděl „Já tebe taky, kluku!“?
  • Nebo vloni, když jsem hlubokým sněhem po Půlnoční běžel na Komorní hůrku a byl jsem tak nádherně sám, a přesto ne osamocený?

Protože jsem odpovídal ještě před Vánoci, do tohoto seznamu se mi samozřejmě nevešly ty letošní. A že byly také nádherné!

Uprostřed velkého shonu, uprostřed vypadávající audiotechniky, uprostřed neschopnosti se na vše včas připravit a uprostřed žádostí mnohých lidí na poslední chvíli před Vánocemi ve zpovědi řešit důležité životní otázky jsem mohl znovu na tvářích mnohých z vás zahlédnout onu Tvář Dítěte, která mi dává naději:

  • Na tváři vás všech, kteří se věrně objevujete na bohoslužbách, pracovních poradách či jiných setkáních a pomáháte tak v modlitbě i službě nést a rozvíjet společné poslání naší farní komunity…
  • Na tváři vás všech, kteří věrně a s nadějí nesete tíhu dne svých životů, svých rodin, svých dětí či vnoučat, svých stárnoucích či nemocných rodičů, svých bolavých partnerských vztahů… Tolik bych chtěl mít víc času na to, abych se s vámi mohl setkávat osobněji, jako pastýř, který zná své ovečky jménem a jde za nimi cestou necestou…
  • Na tváři vás všech, kteří se s farností potkáváte v rámci života širší občanské společnosti tady v Chebu a svým životem, citlivostí a nasazením pro dobro či spravedlnost často zahanbujete mnohé z nás křesťanů…

Tím nechci říct, že je u nás ve farnosti všechno ideální, ale můžu-li (abych parafrázoval „slova na rozloučenou“ prezidenta Havla) i já „na závěr říct ještě jeden svůj pocit“, pak „jsem si každým dnem jistější“, že nám vůbec neškodí, když se pár jednotlivců, společenství, spolků, skupin, neziskovek, církví či občanských, kulturních i sportovních iniciativ, ale i představitelů města či politických stran občas spojí k tomu, aby „tu a tam, přece jen, zvítězila pravda a láska nad lží a nenávistí“… ;-)

Právě za to, že se toto v Chebu děje poměrně často, jsem vám zapomněl na Půlnoční poděkovat.

Takže to tímto doháním: Díky všem, se kterými jsme po celý letošní rok mohli s naší farností, farní charitou či se mnou osobně úzce či volněji spolupracovat, setkávat se, slavit, modlit se, snít, vizionařit, hecovat se, těšit, řešit nedorozumění, hádat se o dobrou věc, odpouštět si, chodit, běhat, koledovat, shánět peníze, slavit, vzdělávat se, dávat zpětnou vazbu politikům, ale i vzájemně se povzbuzovat k tomu, že i malá kapka může způsobit, že číše dobra v pravý čas přeteče, a může tak způsobit třeba i něco nečekaně velkého…

Jsem vděčný, že mi právě tohle mohlo dojít letos o Vánocích. A díky tomu mi došlo i to, že nejhezčí Vánoce jsou asi ty, které právě „dnes“ prožíváme ve svém srdci:

 

Radostí dětí ohřejem si ruce
budem se usmívat a říkat
jsou tady Vánoce
zatímco bílou nití zaobroubí mráz
to obnošené
co se roztřepilo za ta dlouhá léta

A budeme trošku veselí
a trošku smutní
a trochu pobavení sami sebou
a ticho roztáhne svých deset prstů
před naše tváře
a zamrzne do opuštěných ulic

A teplá ramena stromečků
vtlačí se do oken až bezdětní
půjdou po večeři na procházku
a budou se držet za ruce
a budou si dětmi

a každý z těch dvou
se bude snažit být ten dospělejší
a pečovat o druhého
protože venku je kluzko
a uvnitř Vánoce

Jan Skácel: Vánoce dospělých
ze sbírky A znovu láska
(ke stažení ZDE)

„A znovu láska znovu odedávna
z povzdálí překáží smrti“

Děkuji
vám všem
že jste…
A často
coby ti dospělejší
třebas jen z povzdálí
překážíte
mé smrti…


Váš P. Petr

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.