Podle rubrik

Slovo faráře: Chceš-li zrychlit, zpomal

Poutní maraton 2011 - rozcvičkaNedávno jsem dostal nabídku učit pár hodin týdně na jakési škole. Napřed mi to polichotilo, poté jsem to zavrhl a nakonec jsem si vzal čas na rozmyšlenou. A během pár dalších týdnů jsem v sobě objevil pro mě samotného překvapivou chuť to zkusit.

Ano, bylo by náročné to vše skloubit, ale aspoň bych si zkusil, jak vážně to myslím s onou vizí farních ekonomiky, která zahrnovala, že farář by se měl na půlku úvazku uživit v civilním zaměstnání.  Ano, musel bych se na to připravovat, ale byla by to lákavá výzva k dalšímu seberozvoji. Ano, nemohl bych se pak tolik věnovat farnosti, ale copak musí farář spravovat webové stránky, pečovat o farní počítače nebo organizovat všechny možné benefiční ultramaratony?

 Ano, možná bych pak nemohl nabízet tolik příležitostí ke vzdělávání farníků, ale copak nemusím snad vždycky před akcí trnout, jestli přijdou aspoň ti evangelijní „dva nebo tři“? Ano, možná bych musel přestat organizovat všechny možné akce pro děti, rodiny či manžele, ale copak oni by si to nedovedli zorganizovat sami a lépe? Nepochlapili by se pak konečně i nějací chlapi, kteří přeci také potřebují mít ve farnosti nějaké to vůdčí slovo a nechtějí jen plnit to, co vymyslí farář? Nebyl bych nakonec pro ty študáky užitečnější, než tady ve farnosti jen házet hrách na stěnu a řešit pořád dokola, kdo komu šlápnul na kuří oko, kdy by nejlépe měla začínat mše nebo co zpívat?

Ano, přiznávám, všechno toto a mnohem více se mi honilo hlavou. Prostě asi jsem si chtěl tak trochu zahrát na sv. Vojtěcha, který zdrhnul z pražského biskupského stolce, když se mu nedařily jeho pastorační plány podle jeho představ.

Naštěstí ona nabídka na vyučovací vedlejšák nějak vyšuměla a ve mně se tenhle vír myšlenek mohl v klidu usadit. Možná do něj zavanul i Duch Boží (který si fakt často vane, jak chce, a do všeho nám chce kecat!). A mně začalo docházet, že mnohé z toho, co mi vířilo hlavou, je pravda. Že se skutečně musím z mnoha aktivit stáhnout. A to nejen proto, aby mně Cháron tě zve k sobě... (www.bezeckaskola.cz)z toho všeho nehráblo, ale také proto, aby všichni tihle skvělí lidé, se kterými tady už celých osm let žiji a zahlcuji je vhod i nevhod svými nápady a aktivitami, mohli také uplatnit a rozvinout své vlastní – Ježíšem inspirované – služby. Své vlastní – Duchem vnuknuté – nápady. Své vlastní – Bohem darované – síly. Aby tady zase mohlo vyrůst něco tak skvělého a zubu času odolávajícího, jako byly – a stále jsou – tři dnešní stálice naší farnosti: Klub křesťanských žen, Farní charita a Spolek Maria Loreto. Došlo mi, že i tady opravdu platí staré běžecké heslo: Chceš zrychlit? Zpomal! (viz také Cháron tě zve k sobě. Chceš-li mu utéct, zpomal! - odtud je také převzat ilustrační obrázek)

To nové, co mi ale nyní došlo, bylo to, že ono stažení či zpomalení nemá být formou útěku z farnosti do školství. Ale spíše cestou růstu faráře-pastýře na úkor faráře-manažera. Objevil jsem v sobě jak staronovou touhu po samotě s Ježíšem, tak staronovou radost z osobních „pastýřských“ setkání s vámi. Na tu samotu s Ježíšem si musím čas nalézat sám. Ale o ty pastýřské hovory mezi čtyřma očima či v malých skupinkách, o ty si, prosím, říkejte i vy sami. Naučte mě, že právě k tomu jsem byl také poslán – k naslouchání, doprovázení, navštěvování vás doma. Naučte mě, prosím, být, když už ne „dobrým“, tak aspoň „trochu lepším“ pastýřem. A mějte se mnou trpělivost.

Váš P. Petr

PS: A kdybyste věděli o nějakém vedlejšáku, kde se dá běhat (třeba roznášení novin :-)), dejte mi vědět!

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.