Podle rubrik

Slovo faráře na prázdniny

Moji milí,

v březnovém Zpravodaji jsem Slovo faráře odbyl dvěma větami:

Moji milí, mám vás rád! :-) Ale nestíhám psát. :-( A někteří si povzdechli, že vás nějak odbývám. Možná to ale byla jakási nevědomá předzvěst dalších měsíců, kdy jsem některé z vás svými každotýdenními karanténními Slovy faráře naopak tak zahltil, že jste je pak prý už ani nečetli, protože „toho bylo moc“.

Podobně to někdy bývá z vašimi reakcemi na nedělní liturgii. Něčeho je pro některé z vás „málo“ (třeba když po nějaký čas nejsou varhany a zpěv „kancionálovek“, tak vám to prý pak chybí), jiného je pak zase „moc“ (často se to týká mých kázání, která jsou prý nekonečná a zbytečně upovídaná). I telefonátů během koronavirového období bylo pro některé málo (a rádi by si povídali mnohem častěji, než jsme s pastorační radou byli schopni zajistit), na jiné i toto málo bylo „moc“ (a říkali, že už jim volat nemáme).

To všechno, ruku v ruce s tímto zvláštním časem, mě víc a víc vede k otázce po způsobu a zaměření mé farářské služby v chebské farnosti. Často jsme s pastorační radou přemýšleli, co „by se“ mohlo změnit v té či oné oblasti, ale o nutných změnách v mé vlastní pastýřské službě jsem, přiznám se, nějak do hloubky poslední dobou nepřemýšlel. A zároveň mě však již dlouho provází jakýsi trvalý pocit nedostatečnosti, nepřiměřenosti či nesrozumitelnosti pro mnohé z vás, či dokonce zásadní nepřijatelnosti pro některé jiné, kteří již proto ve farnosti třeba ani nejsou.

Neměl jsem proto ani příliš velkou chuť 10. 6. slavit své kněžské pětadvacetiny, takže jsem je spíš tajil. Ne že by přání, která se i tak sešla, nepotěšila, ale nechtěl jsem nic organizovat a užíval jsem si ty dny spíš ve společenství toho, který mě před těmi 25 lety doprovodil až k přijetí poslání, kterému, zdá se mi, jsem schopný teď po čtvrt století dostát spíše méně, než jsem toho byl schopný v prvních nadšeneckých letech.

Při dnešní ranní návštěvě u jednoho z mých velmi blízkých přátel jsem se s ním sdílel o to, že ještě musím napsat „Slovo faráře“ a že vůbec nevím, jak do toho. A přišla od něj inspirace: Zeptej se farníků, co pro ně ve farnosti znamená farářská role! Počkej si na odpovědi a příště z toho něco napíšeš do dalšího Slova faráře!

Přišlo mi to jako skvělý nápad. Dokonce si říkám, že by to pro mě byl takový moc hezký dárek k těm pětadvacetinám, když byste mi na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. napsali, co pro vás ve farnosti znamená farář. Co vnímáte z mé služby jako přínosné. Co vám jde spíš mimo váš život. Případně co je pro vás zcela nepřijatelné. A třeba i obecněji – nezávisle na má osobní službě: Co je pro vás na službě faráře to nejdůležitější? Co z farářské služby vám na vaší křesťanské cestě nejvíc pomáhá (či by nejvíc pomohlo)? Co pro vás ze strany (jakéhokoli) faráře bylo (někdy) v životě fakt důležité? Zásadní? Či naopak náročné – problematické – nevhodné?

Neříkám, že budu všechny tyto vaše představy schopný naplnit. Možná se do některých bude promítat nějaká oprávněná potřeba, která je ale naplnitelná jinak než skrze službu faráře. Možná něco z toho bude spíš jako maják, ke kterému se budu učit své farářování dlouhodobě navigovat. Ale možná něco z toho bude zvládnutelné hned zítra! :-) Buďte proto jak snílky, tak realisty. Mějte velká přání, ale přijďte i s drobnými radami do života. Třeba pak, až se něco sejde, nakonec ještě nějakou tu párty uspořádám a o tyto „dárky“ se tam s vámi pak podělím. A požádám vás, abyste mi pomohli k některým z nich dozrát.

Už teď vám ale děkuju, že to mnozí svými modlitbami, přítomností, spoluprací i komentáři k mé službě děláte. Moc si toho vážím a jsem opravdu vděčný nejen za těch 25 let kněžství, ale i za těch 16 let v Chebu.

Váš Petr

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.