Podle rubrik

Výlet k nebeským výšinám i ponoření do hlubin Země

Výjimečný mezník čeká o víkendu nejvýznamnější církevní stavbu v Chebu, chrám sv. Mikuláše a Alžběty. Po téměř dva roky trvající rekonstrukci se zde otevírá tajemná podzemní krypta. Zároveň bude veřejnosti zpřístupněna vyhlídka na jižní věži. Chebský farář Petr Hruška v tom spatřuje hlubokou symboliku. Zatímco výlet k nebesům lidem otevře zcela jiný pohled na město a jeho obyvatele, cesta do podzemí člověka přinutí přemýšlet o vlastním bytí a ponoří jej do hlubin historie. Na další podrobnosti se chebského faráře ptala Jitka Dolanská. (Následující řádky jsou pracovní verzí textu, na základě kterého pak autorka zpracovala rozhovor pro KV verzi MF Dnes, kterou i s fotogalerií najdete ZDE)  

Způsob, jakým na rekonstrukci nahlížíte, je poměrně ojedinělý…

Na tu myšlenku mne přivedl jistý mladý kazatel z Plzně (kazatel KS Karel Řežábek). Jednou jsem o něm slyšel, že každé ráno vybíhá nahoru na věž katedrály sv. Bartoloměje, všechny starosti nechá dole a na vrcholku se modlí. Za Plzeň, kterou vidí pod sebou. Poznal, že shora je možné se na věci podívat úplně jinak, z jiného, takřka až Božího pohledu. Stejně krásný a povznášející zážitek nabídne i věž sv. Mikuláše.  Myslím, že lidé, kteří shlédnou z věže dolů, se dokážou podívat se symbolickým nadhledem nejen na svoje problémy a starosti, ale i na město, jeho historii a obyvatele, kteří tu žili a žijí. A uvidí, že město pod jejich nohama je nádherný celek a že ten výstup za to stál a že ten celek mohou tvořit i lidé v něm žijící.

 

Jak vnímáte úpravu a zpřístupnění jedné z pohřebních komor v podzemí chrámu?

Každopádně je bylo velmi zajímavé vnímat, jak se stavaři, památkáři, projektanti a archeologové dotýkali při své práci velmi citlivé historie města. Bylo zajímavé je sledovat, když např. archeologové díky svým výzkumům přicházeli se zprávami o lidech, kteří už dávno nežijí a kteří ve své době patřili k významným obyvatelům regionu. A bylo zajímavé slyšet, jak se s tím dokázali popasovat. Nebo jak pracovníci chebského Muzea dále bádali, pátrali, aby oslovit žijící potomky Sidonie Šlikové a domluvit se s nimi, kde její ostatky nakonec spočinou. 

Tvář významné chebské šlechtičny Sidonie Šlikové by měla být jedním z významných exponátů výstavy, která se v podzemí chrámu chystá. Uvidí ji lidé už při samotném slavnostním otevření krypty?

Bohužel, busta, znázorňující její přibližnou podobu, se v těchto dnech dokončuje. Hotová bude pravděpodobně až koncem dubna. Vystavíme ji zde zřejmě začátkem května.  Tehdy také zahájí výstava, která bude mapovat historii pohřebnictví na Chebsku a kterou pro nás připravují pracovníci chebského muzea. 

Změny se mají týkat i samotné lodi chrámu. Jaké budou?

I tady lze najít symboliku. V levém zadním rohu chrámu bude vystavená zrestaurovaná zdobená rakev Sidonie Šlikové. Zatím ji nemůžeme umístit přímo do krypty. Naproti je umístěná křtitelnice, symbol počátku života. A prostor mezi tím, mezi křtem a pohřbem, symbolicky vyplňuje život. Zde je instalována výstava 950 osudů. Tu tady chceme zatím ponechat, ale počítáme, že další výstavy, prezentace či ukázky budou přibývat. 

Jak jste vnímal úpravy chrámu? Přece jen to byly stavební práce obrovského rozsahu a chrám patří k nejvýznamnějším a nejstarším církevním památkám ve městě…

Bylo to náročné, ale i zajímavé. Často jsem zpovzdálí sledoval vášnivé debaty stavařů, projektanta, naší ekonomky a památkářů, a často nevěděl, na čí stranu se přiklonit. Ano, měl jsem i fázi, kdy jsem si říkal: Že jsme se do toho pouštěli.  Zejména poté, co jsme kvůli jednomu ne naší vinou špatnému razítku dostali od poskytovatele dotace, ROP Severozápad, korekci ve výši deset procent z celkové sumy zakázky, tudíž téměř milion korun. 

Jak to vidíte teď, těsně před otevřením?

Když vidím konečný stav, musím uznat, že to stálo za to. Výsledek odpovídá původnímu záměru. A co je důležité, lidé se o projekt zajímají, ptají se a na otevření se těší.  Sestavujeme tým dobrovolníků, kteří se budou snažit, aby kostel ožil, už teď vymýšlíme různé prezentace a akce. Chrám sv. Mikuláše a Alžběty tak má naději, že nebude jen naším farním kostelem, ale stane se pro Chebany i kulturním stánkem, který skutečně žije.  Možná právě tato rekonstrukce byla impulzem, který Mikuláš potřeboval, aby se mohl probudit. V rámci této přestavby bychom rádi upravili i místa, kde se slaví bohoslužby. Zkvalitnili jsme ozvučení, pokládáme nové koberce. Plánujeme zřídit příjemný koutek pro děti, kam by mohly odejít, když by je kázání faráře přestalo bavit, a rádi bychom alespoň do několika prvních řad lavic zavedli topení. 

V souvislosti s úpravami sv. Mikuláše se změny dotknou i nedalekého kostela sv. Václava. Jaké budou?

Rádi bychom přenesli všechny bohoslužby ze sv. Václava do Mikuláše.  Ve sv. Václavu v Kamenné ulici by se slavily pouze příležitostné bohoslužby, zvláště za potřebné v Chebu. Už nyní tam v boční kapli o nedělích rozdáváme polévku lidem bez domova. Pokud bychom měli dostatek dobrovolníků, rádi bychom zkusili tuto církevní památku zpřístupnit turistům. 

Kdy tedy Mikuláš přivítá první návštěvníky?

Chrám sv. Mikuláše slavnostně otevře své nově zpřístupněné prostory v neděli 3. dubna. Zahájíme v 10 hodin slavnostní bohoslužbou, po které bude od 11 hodin připravený program pro širokou veřejnost, spojený s komentovanou prohlídkou nových prostor. Akci doprovodí symbolické přenesení rakve Sidonie Šlikové a vypuštění poštovních holubů z věže. Pozvání k bohoslužbě i následnému programu přijal emeritní biskup plzeňské diecéze František Radkovský.

Děkuji za rozhovor.

Jitka Dolanská

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.