Ze života skupin

Klub křesťanských žen v listopadu

Průvodcem životopisu mučedníka sv. Vincenta a jeho ostatků nám byla slečna Knetlová, pracovnice chebského archivu, která nám 18. 11. velice poutavě přiblížila historii tohoto světce. Podklady získala kde jinde, než v pokladnici archivních materiálů. O kterém sv. Vincentovi tak zasvěceně a půvabně hovořila? O sv. Vincentovi, jehož ostatky jsou uloženy v tabernáklu v našem kostele Sv. Mikuláše a Alžběty.

Sv. Vincent patří k umučeným prvním křesťanům v prvních stoletích po Kristu a tajně pochován s ostatními mučedníky v katakombách se záznamy životopisů každého jednotlivce, nebo alespoň seznamy jejich jmen. V tomto seznamu je sv. Vincent, který odpočívá v našem farním kostele, a víme s jistotou, že se jedná o světce - mučedníka, který položil život v Římě ve druhém - třetím století. Vincent znamená v lat. „vítězící“. Ostatky sv. Vincenta v katakombách odpočívaly až do 17. století. Od papeže Inocence dostal ostatky kardinál Leopold Karl von Kollonitsh v dřevěné schránce, opatřené pečetí, a pravost dotvrzovala předávací listina z 16. září 1689. Ostatky ještě prošly apoštolskou kaplí v Římě a sídlem Kollonitschovým ve Vídni. Do Chebu byly předány 8. října 1692.

Město Cheb nechalo zhotovit schránku sv. Vincenta (tabernákl). Slavnost přenesení sv. Vincenta, nového chebského patrona, a pak každoroční oslavy až do 20. století byly velkolepé. Postupně však účast klesala až k úplnému zákazu konání oslav v roce 1942. A dnes? Někteří turisté se u oltáře zastaví, něco málo o historii vědí, mnozí přejdou okolo bez povšimnutí.

Dnešní přednáška určitě oživí zájem o podrobnější poznání umučení sv. Vincenta pro víru.

Děkujeme slečně Knetlové.