Ze života skupin

Jak se chlapi pochlapují

Další setkání chlapů proběhlo pro velký úspěch opět ve sklepě u Mužíků. Tentokrát byla pozitivní nálada hned zpočátku vytvořena „šmakézním" gulášem paní domácí a „veledobrými" bramboráky Elišky Tumidalské. Někteří se dokonce neostýchali přikusovat bramboráky přímo ke guláši, což jiní považovali za „mírně řečeno obžerství".

Diskuse se po počátečním tématu výchovy dětí otci na rozdíl od výchovy mateřské přesunula na téma, jak mluvit o duchovních tématech v prostředí nevěřícího kolektivu (práce, vojna). Jeden názor byl, že taková témata přijdou časem na řadu sama a odpovědi se nám věřícím přirozeně vynoří nebo nám přímo budou „seslány", bez předchozí přípravy. A věřící člověk je v podstatě přátelsky tolerován. Tento názor (a praktické zkušenosti) byl ovšem velmi menšinový (2 z 11).

Ostatní muži, kteří promluvili, měli zkušenosti i pocity naprosto odlišné. Buď nezájem okolí o taková témata vůbec, nebo snaha o zesměšnění a odmítání víry a ještě více odmítání církve jako instituce. Většina také přiznala, že si v podobných situacích nevědí rady a nějakou pomoc by uvítala. Několik možností, co nedělat, sice účastníky napadlo, ale nějaká alespoň základní pravidla, jak druhou stranu neurazit a neodradit, jsme nakonec nenašli.

Snad je najdeme na setkání příštím, které proběhne přímo na faře dne 2. 3. 2007 od 19:30. Přijďte i další, hostinu tentokrát jako domácí připravují páni faráři.

Jiří Kolafa