Ze života skupin

Spolek Maria Loreto v květnu

Na únorové členské schůzi Spolku Maria Loreto v roce 2003 se hovořilo tom, že poutní místo je přístupné jen o víkendech, kdy tam návštěvníky prováděla jedna paní ze St. Hrozňatova. A usneslo se, že Spolek zajistí na Loretě od června do září průvodcovské služby i ve všedních dnech. Brzy se přihlásilo 20 dobrovolníků. Byli to Petr Be-ran, A. Divíšková, L. Galíková (zemřela 2015), José Kočí (zemřel 2014), A. Kova-říková, L. Lednová, B. Loosová, H. Mal-cová, Petr a Magda Novotných, T. Penker-tová, M. Podávková, R. Polívková, F. Stach (zemřel 2007), A. Šimečková (zemřela 2005), A. Šťastná, E. Vávrová, A. Volková (zemřela 2018), J. Zahradník (zemřel 2017) a D. Zunová. Rozdělili si služby od pondělí do pátku už od května a do konce října.

V následujícím roce se přidala U. Pospíšilová a dobrovolnická skupina převzala i víkendy. Služby tehdy byly náročné. Přijížděli jsme autobusem a tahali těžké tašky, protože na Loretě nebyla ani voda. I klíče si služby musely předávat. V dalších letech na Loretě vybavení přibývalo, a i když byl provoz mnohem živější, lépe a snadněji se zvládal. V roce 2006 nastoupila M. Juricová, J. Karasová a A. Skoupá a skupina měla poprvé a naposled 25 členů. Rozdělení služeb bylo snadnější. Později někdo odešel, jiný přišel (P. Bača, K. Dvořák, M. Kollerová, A. Otípková, V. Peťovská, L. Zbejval) a počet členů se ustálil na 20. Až v r. 2016 klesl na 19. V r. 2017 odešla po 14 „odsloužených“ letech A. Divíšková, H. Malcová a E. Vávrová a ve skupině zůstalo 18 dobrovolníků. Jsou to P. Beran, V. Černochová, J. Čejka, M. Červenková, M. Juricová, A. Kovaříková, J. Karasová, manželé Novotných, T. Penkertová, R. Polívková, U. Pospíšilová, M. Schulz, A. Skoupá, B. Strachotová, M. Šalátová, J. Rymešová a D. Zunová (osm z nich „slouží“ již šestnáctý rok.) A všichni by uvítali posilu. Nechcete se někdo přidat? Ve Zprávách z Lorety se dozvíte, jak služba na Loretě probíhá. Vždy jsou na to dva.

ako