Ze života skupin

Práce podle srdce

K rozhovoru nad tématem „Práce podle srdce", či možná lépe „Práce, která nás těší" jsme se setkali v pátek 18. 4. tentokrát v suterénu u Mužíků. Nemoci, dovolená a také právě pracovní povinnosti naše řady poněkud probraly. Přišel však nečekaný host až z Plzně, který se bez potíží přidal k rozhovoru. A s Václavem Mužíkem st. zůstal též Václav Mužík ml., který chtěl jen pomoci s pohoštěním, ale nakonec vydržel až do konce. Celkem tedy devět účastníků.

Výborný segedín s krajovou zvláštností paní domácí, kterého bylo na rozdíl od minule dost, nás všechny příjemně naladil. Krátká modlitba a posilněný myslitel se bez otálení pouští do úvodu. Vychází z knihy a hned z počátku se debata dlouho točí kolem toho, zda je kravata (a ještě více uniforma) symbolem spoutání mužské tvořivosti a radosti z práce. Shodneme se pak na tom, že pokud je muž na práci hrdý, je naopak znakem určitého postavení. Pokud ovšem jdu do práce jen proto, že musím a nemám ani šanci jít jinam, může být kravata až fyzicky nepříjemná.

V knize je popsáno osm bodů, dle nichž lze hodnotit práci. A splňujete-li aspoň jeden z nich, zasloužíte si mít dobrý pocit. Tyto body neslouží k porovnání vaší práce s prací jiných mužů. Slouží jen vám. Každý z nás máme jiné podmínky a jiné výchozí postavení.

1. Pracujete? I nezaměstnaný, který třeba doma něco opravuje nebo vaří, pracuje. Dokáže se o sebe (byť částečně) postarat.

2. Jste schopni se uživit? Jestliže se sami uživíte, minimálně neberete zdroje těm, kteří jsou na tom hůř a potřebují je.

3. Při své práci aspoň trochu potěšíte druhé? Třeba řidič autobusu se může celý den mračit. Nebo usmívat!

4. Živíte svou prací jiné? Být živitelem rodiny je úspěch.

5. Vytváříte svou prací pracovní místa pro jiné?

6. Zaučujete jiné? Na pracovišti je třeba někoho, kdo otcovsky vede mladé a začínající kolegy.

7. Pomáhá vaše práce chránit Zemi a její obyvatele? Úspěšný výrobce nebo prodejce cigaret není skutečný muž. Nestačí pouze být úspěšný, je třeba se ptát, v čem úspěšný. Toto je zásadní pravidlo: Pokud nepomáháš, alespoň neškoď. Pokud nějak škodíš, ostatní body ti nepomohou.

8. Využíváte v práci své schopnosti a nadání tak, že jedinečně působíte na svět?

Nejen skvělý lékař nebo umělec, ale každý z nás může hledat, jak do práce zapojit své vlastní dary a tvůrčí schopnosti.

Každý pak hovoří o svých zážitcích z práce a hodnotí ji dle zmíněných bodů. Některé výpovědi jsou veselé, jiné spíše hořké. Někdo měl či má práci, která ho bavila/baví a viděl/vidí v ní smysl, ale takové štěstí (ono to opravdu je štěstí) nepřijde vždy. A pokud to má být smysluplná práce v partě, to už je dnes štěstí veliké. Touha po takové práci, již v minulém setkání vyslovená, je v nás mužích zřejmě geneticky zakódovaná a taková práce nám chybí. Společná práce by nám také mohla ještě vylepšit i naše mužské společenství. O to smutnější je, že když už něco takového (viz hladová zeď v říjnu 2007) Petr Bauchner zorganizuje, tak přijde jeden muž. Rád bych napsal: Všichni jako jeden muž. Byl to ale opravdu jen jeden. Přesto většina z přítomných byla nebo je ve své poslední práci spíše spokojená. V té spokojené většině výrazně převažují technická povolání.

Je už pomalu jedenáct večer, diskuse musí být přerušena z důvodů pokročilého času. A to jsme ještě vůbec nezačali s podtématem: Důchod - jak přejít z práce aktivní do role odborného poradce (to v ideálním případě). Uvidíme, kolik času nám ukrojí tohle téma na dalším setkání.

Hlavním námětem příštího setkání by totiž měl být „Sex a jeho duchovní smysl" - další kapitola knihy Mužství. Nastala krátká, leč urputná diskuse, zda toto téma vůbec probírat. Došlo na hlasování a o jeden hlas zvítězila strana pro sex. Ale odpůrci ještě nepovažují svou věc za ztracenou, jelikož myslitelem k tomuto tématu nechce být nikdo. Existuje ovšem jistá nenulová možnost, že myslitel bude externista. A jak to nakonec bude, to se nechme překvapit. A vy, kteří jste také zvědavi, se k nám přidejte. Přijďte mezi nás třetí květnový pátek, 16. 5., od 19:30 do farního domu.

Hlavní Menu

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.