Články s přeshraniční tématikou

Zazimování Lorety

Když jsme v sobotu 9. listopadu ráno přijížděli na „ zazimovací brigádu“ na Loretu, byla tak hustá mlha, že jsme Loretu ze silnice téměř neviděli. Sešlo se nás jedenáct, pět mužů a šest žen. Páni Čejka, Bača a Novotný opatrně sundávali obrazy ze stěn a uskladňovali je v kostele, skládali lavice a stoly a dávali je do skladu. Pan Preibisch zarovnával živý plot, pan Ing. Kolafa s obdivuhodnou odvahou čistil ve velké výšce střešní okapy. M. Novotná, I. Matějková a T. Penkertová odnášely všechny věci z ambitů k uskladnění do poschodí nad kaplí, Ing. E. Kolafová vyklízela kostel. Vybraly se také všechny pokladny.

Ve 12 hodin se rozezněly zvony, my jsme se naposledy v tomto roce pomodlili v kapli Panny Marie Anděl Páně za Evropu (ta teď naše modlitby obzvláště potřebuje) a byla polední přestávka. Éra tatranek a u ohně opékaných špekáčků skončila, Anička Skoupá vždycky krásně prostře a připraví stoly, uvaří vždycky jinou dobrou polévku, upeče dva druhy moučníku a párky jí nikdy nepopraskají.

Po družném posezení ještě pan Kolafa dodělal ty vysoké okapy, R. Preibisch vypočetl, co ještě všechno musí na Loretě před příchodem mrazů udělat, Anička s I. Matějkovou uklidila „kuchyni“ a páni odnesli poslední dva stoly a lavice.

Když jsme odjížděli, mlha se už dávno rozplynula, obloha byla modrá, zlaté kříže na kopulích rohových kaplí opět zářily v paprscích podzimního slunce a na nástěnce vedle vstupní branky viselo oznámení     ZIMNÍ PŘESTÁVKA

16. 10. 2014. – 5. 4. 2015

WINTERPAUSE