Články s přeshraniční tématikou

Den na Loretě

Loreta je pro návštěvníky otevřena denně kromě pondělí od půl jedenácté. Kolem desáté hodiny tam přijede jedna z dobře sehraných dvojic našich dobrovolníků. Je třeba odkódovat zabezpečovací zařízení, vyndat z trezoru klíče, odemknout kostel, otevřít okna v sakristii, odemknout chyši Panny Marie, zapálit na stojanu nevyhořelé svíčky, sebrat vyhořelé a doplnit nové, odemknout kiosek s WC a prohlédnout celý areál. Pak podle skladových karet přepočítat upomínkové předměty a vystavit je. A už přicházejí první návštěvníci. Ti, kteří jsou na Loretě poprvé, dostanou průvodní letáček a u informačních tabulí je seznámíme s historií poutního místa. Někteří se na Loretu vrací opakovaně jako poutníci. Větší skupiny turistů bývají předem ohlášené, stejně jako poutní mše svaté, často i z Německa. Zaznamenáváme počet návštěvníků pro statistiku, zvlášť Češi, cizinci, skupiny, mše.

Úklid, mytí, čištění všech prostor, úprava květin, doplňování svíček, to děláme průběžně během dne. Je-li člen dvojice muž, tak vyveze ze skladu sekačku a seká trávu a podle potřeby udělá menší nutné opravy.

V poledne se rozezní zvony, to se pomodlíme Anděl Páně – za Evropu, uvaříme si kávu nebo čaj a vybalíme přinesené jídlo. V tu dobu je na Loretě obvykle klid. Napíšeme do Knihy služeb první denní záznam a přečteme si, co se na Loretě od naší minulé služby dělo. Někdy je to docela zábavné čtení. Odpoledne chodí návštěvníků více, obvykle také přijíždí mikrobus se skupinkou hostů z Františkových Lázní.

A už je 16 hodin, teď to bude náročné. Zavřít bránu (a otevírat ji odcházejícím návštěvníkům), sečíst a zapsat do statistiky počet návštěvníků, spočítat a zapsat do karet upomínkové předměty, dodělat zápis do Knihy služeb, uklidit a umýt WC, vybrat odpadkové koše, zavřít okna v sakristii, zhasnout svíčky, vše prohlédnout a pozamykat. Ještě se podívat, jestli někdo nezůstal v meditační zahradě. Nakonec zapnout zabezpečovací zařízení.

Když zamykáme bránu, máme docela hezký pocit, že jsme den na Loretě prožili užitečně, ke chvále a slávě Boží.

ako

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Doporučujeme

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.