Dobrovolnické centrum při FCH Cheb

Dobrovolnické centrum Cheb

Dobrovolnické centrum při Farní charitě Cheb je organizační jednotkou Farní charity Cheb.

Vlastním posláním centra je motivovat, rozvíjet, podporovat a realizovat zájem o dobrovolnikcou činnost v chebském regionu, a tak přispívat k rozvoji sociálně citlivé a solidární občanské společnosti (více o poslání centra najdete ZDE).

Základní údaje o dobrovolnickém centru (kontakty, IČ, akreditace, infoleták ke stažení, sponzoring, výroční zprávy apod.) najdete ZDE, nebo použijte kontaktní formulář.

Chlapská trojka s Kajdou

Kdo je dobrovolník?

Dobrovolník je člověk, který má chuť to, co umí, nezištně poskytovat ostatním, a také to pak dělá.

Dobrovolníkem formálně spolupracujícím s naším centrem může být každý člověk starší 15 let, který ze své dobré vůle ve volném čase a bez nároku na finanční odměnu poskytuje svůj čas, energii, vědomosti a dovednosti ve prospěch potřebných lidí v rámci nějaké obsahově i časově vymezené činnosti.

Proč být dobrovolníkem?

Dobrovolnická činnost velmi často přináší:

 • pocit osobního naplnění,

 • šance k navázání přátelských vztahů,

 • prostor ke získání nových zkušeností a dovedností,

 • získání doplňkové odborné praxe v oboru studia,

 • větší šanci na trhu práce,

 • změnu životního stylu,

 • pocit osobního naplnění a uspokojení z pomoci druhým.

Zkušenosti dvou z našich prvních dobrovolnic si můžete přečíst ZDE.

Dobrovolnice Anička s Klárou

Jak můžete pomoci?

Líbí se vám myšlenka dobrovolnictví a chtěli byste ji podpořit?

Pak se staňte:

 • DOBROVOLNÍKEM: Naše dobrovolnické centrum rádo uvítá lidi s různými zkušenostmi, dovednostmi a znalostmi. I když je naše služba motivována křesťanskou zvěstí a jsme začleněni do charitativní struktury katolické církve, toužíme spolupracovat s každým člověkem (věřícím, nevěřícím, jinak věřícím, hledajícím...), pokud je tolerantní k druhým lidem a jejich osobnímu přesvědčení, má chuť něco nového se naučit a dělat prospěšnou práci. Jak na to? Mrkněte se níže (Jak se stát dobrovolníkem?).

 • DÁRCEM: Každá i sebemenší peněžitá částka bude přijata s vděčností a použita na prospěšnou věc, o které budete vždy informováni. Hodnota daru či příspěvku je odčitatelná ze základu daně, stejně jako je tomu u jiných darů Farní charitě (na požádání vám vystavíme a zašleme potvrzení o daru či sponzorskou smlouvu). Číslo účtu Farní charity Cheb vedeného u Poštovní spořitelny, na který můžete zasílat své dary, je 220 699 597 / 0300. Variabilní symbol pro dary na podporu dobrovolnictví je 2200, na podporu farní charity obecně 2100. Jako specifický symbol uveďte své r. č. bez čísla, které je za lomítkem. Další info ke sponzoringu farní charity jako celku najdete ZDE.

 • PARTNEREM: Jste ochotní spolupracovat na šíření myšlenky dobrovolnictví? Jste tolerantní a otevření? Pak nás kontaktujte! Můžete se stát naším partnerem, ať už při vyhledávání dobrovolníků (třeba na školách), při jejich vzdělávání (lektoři, školtelé), supervizi (např. psychologické poradny apod.), dlouhodobým sponzoringem nebo firemním dobrovolnictvím, které zapojí vaše zaměstnance do dobrovolnictkých aktivit a zviditelní vaši firmu.

 • PŘIJÍMAJÍCÍ ORGANIZACÍ: Potřebujete ve vaší organizaci (škole, neziskovce, církvi, příspěvkové organizaci, veřejném sektoru...) nezištnou pomoc či službu? Pak se můžete stát tzv. "přijímající organizace" podle zákona o dobrovolnické službě. Přijímající organizací se může stát jakákoli nezisková organizace, která z dobrovolnického centra zprostředkujeme dobrovolníky pro její vlastní činnost a uzavřeme s ní dohodu o spolupráci. Opět nás můžete kontaktovat s jakýmikoli dotazy.

Jak se stát dobrovolníkem?

 • Mrkněte se na Programy, které naše dobrovolnické centrum nabízí, případně na Poslání a vizi našeho dobrovolnického centra.

 • Zastavte se na kus řeči v Kontaktním místě Farní charity (po kliknutí sem se dozvíte kontaktní hodiny).

 • Přijďte na některé z orientačních setkání zájemců o dobrovolnictví, které bude třeba zrovna zveřejněno pod menu Novinky.

 • Kontaktujte vedoucí dobrovolnického centra Evu Kolafovou nebo nám pošlete e-mail přes kontaktní formulář Dobrovolnického centra.

 • Podívejte se, jaké vás čekají nutné Formality, když si s námi něco začnete.

Pokud by vást to bavilo, můžete si také vyplnit a s sebou přinést (nebo nám poslat Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.) Dotazník dobrovolníka, který si spolu s dalšími zajímavými texty o dobrovolnictví můžete stáhnout v sekci Dokumenty.

Jestliže hledáte širší záběr, než vám můžeme nabídnout my, můžete také použít univerzální webový dotazník na www.dobrovolnici.cz. Hodně inspirace také můžete nalézt na dobrovolnik.cz.

alt

Členství v sítích

Naše Dobrovolnické centrum při Farní charitě Cheb je členem RADY dobrovolnických center Regionu Severozápad (RADA DC SZ) a součástí široké sítě dobrovolnických center v republice.

Z čeho jsme financováni?

Kromě příspěvků od mnoha jednotlivých dárců je naše služba dlouhodobě podporována z grantového systému Města Cheb a z dotací na dobrovolnickou službu Ministerstva vnitra České republiky.

Ekonomické dokumenty a výroční zprávy Farní charity Cheb, které zahrnují i přehled činnosti a hospodaření dobrovolnického centra, naleznete ZDE.

Pokud byste chtěli přispět, základní orientaci najdete výše v části Jak můžete pomoci? Podrobnosti o různých dalších možnostech sponzoringu farní charity včetně dobrovolnického centra pak najdete ZDE.

Další informace

Další informace o Charitě získáte třeba ZDE, odkazy na jiná dobrovolnická centra a programy najdete ZDE, informace MV ČR o dobrovolnictví ZDE.

PhDr. Jiří Tošner (HESTIA):

„Dobrovolnictví není oběť, ale přirozený projev občanské zralosti. Přináší konkrétní pomoc tomu, kdo ji potřebuje, ale zároveň poskytuje dobrovolníkovi pocit smysluplnosti, je zdrojem nových zkušeností a dovedností a obohacením v mezilidských vztazích."

 

Podpora Cheb - Úvod

Podpora města Chebu

Služby Farní charity Cheb a Dobrovolnického centra při Farní charitě Cheb jsou podporovány v rámci grantového systému Města Chebu.

Znak Města Chebu

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Přihlášení

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.