Aktuální články Zpravodaje

Františkolázeňská 20hodinovka - zpráva

Cílová fotografie Běhu bez hranicKdyž mi Miloš Škorpil zavolal, jestli se nechci případně i se svými ovečkami vypravit na františkolázeňský dvacetihodinový benefiční Běh bez hranic, pro jistotu jsem napřed zašel za Evou na poradu, zda to nevezmeme jako akci dobrovolnického centra. Ta nápad velmi rychle podpořila. Později sice prohlašovala, že to od ní bylo rozhodnutí prý ukvapené a neprozřetelné, ale couvnout se už nedalo.

Po oficiálním termínu přihlášek jsem však měl lidi s bídou na jednu štafetu a váhal jsem, jestli to přeci jen nevzdat. Koho by to bavilo hodinu či dvě uprostřed noci a možná i deště kroužit po kilometrovém okruhu kolem jednoho františkolázeňského parku? Kdo by byl ochotný nechat se očumovat lázeňskými hosty, farníky ze sousední farnosti či dokonce spolupracovníky z místní Městské policie a poslouchat jejich uštěpačné poznámky?

Kam dál: fotogalerie, Platan, Jana, Běžecká škola, Chebský deník, Miloš

icon Běh bez hranic Františkovy Lázně - výsledkové tabulky

Nakonec to bavilo – světe div se – celých čtyřicet dva lidí z naší i sousední farnosti a jejich přátel z Charity či z chebské Svobodné školy (dokonce tu běhal i jeden člen obávané MěP FL, která mi díky tomu ani nedala pokutu za přetažené parkování). Eva do přípravy nakonec zatáhla celou rodinu (viz Jirkův skvělý článek ZDE), a tak jsme měli k dispozici skvělé 24 hodinové zázemí v rodinném skoropenzionu Olaf. Zde jsme si mohli nejen masírovat ztuhlé (ústní) svaly a dodávat chybějící energii, ale také příjemně posedět, poklábosit, nebo se i prospat.

Během celých 20 hodin, od 18:00 v pondělí 16. 11. do 14:00 v úterý 17.11., se na okruhu u Aquafóra dlouhém 1150 m vystřídali jak zdatní běžci (nejrychleji z nás běhali právě Kolafovi, kteří během své společné hodiny uběhli 10,4 km) či vytrvalí chodci (Alexander Rymeš za celou dvacetihodinovku odpochodoval neuvěřitelných 67,9 km), ale i děti či senioři věku přinejmenším nečekaného (nejstarší byla 84letá Eva Vávrová, nejmladší pak 7letá Zuzanka, průměrný věk startujících za DC při FCh Cheb byl 39,4 roku; děti některých dalších maratónců se však vozily i v kočárku).

icon Běh bez hranic Františkovy Lázně - výsledkové tabulky

I přes tyto obdivuhodné individuální výkony mě však nejvíce oslovila zvláštní atmosféra celého běhu. Především si zde nikdo nehrál na nějakou „vyšší třídu“ a všichni zkušení borci nás ostatní belhače a kulhače brali jako parťáky (a to čtyři z nich zvládli uběhnout přes 100 km: Pavlína Procházková 118 km, Štefan Krč 107 km, Zdeněk Dančo 102 km, Petr Syblík 102 km).

Část svého běžeckého dopoledne jsem např. strávil s téměř šedesátníkem Štefanem Krčem (osobní rekord 262 km za 48 hodin), který (dle vlastních slov „kvůli momentální slabší kondici“) uběhl tentokrát „pouhých“ 107 km. Ke konci celé akce mi řekl: „Víš, já jsem si každou z těch předchozích dvaceti hodin, co tady takhle kroužím, vždycky myslí promítal jeden rok svého života. Někdy to byly moc hezké vzpomínky, jindy jsem si uvědomil, jaká to byla hrůza. Ale jsem za to moc rád, že jsem si ten svůj život mohl právě dneska takhle proběhnout.“ (viz jeho vlastní článek o akci ZDE)

Mezitím jsem si pak s Milošem Škorpilem (organizátorem celé akce, kterého jste mohli vidět klusat vedle biskupa při Pontifikálním běhu bez hranic na farních dnech) mohl chvilku popovídat např. o jeho plánech uspořádat v Chebu „Poutní marathón“ od Sv. Anny na Zelené hoře na Kappel v Německu a přes naši Loretu zpět do Chebu. Od Zdeňka Dančo jsem se zas dozvěděl, jaké to bylo skvělé, když žáci ze základních škol zvládli marathón jako štafetu (jeden z nich, Martin, běžel s Edou Kolafů i s námi a dali za hodinu také téměř 9 koleček).

S Karlem Tyrpeklem jsme si pak mohli chvilku poklábosit o tom, jak a co jsme my či naši rodiče prožívali před 20 a více lety. Jen mě mrzí, že se svým synovcem Martinem, který na běh přijel až z Plzně, jsme si moc nepokecali, protože jsme v noci na trati běželi každý svým tempem.

Nejhlubším zážitkem pro mě ale byla týmová atmosféra, kterou jsem vnímal u většiny účastníků naší dobrovolnické štafety. Prostě když se dá dohromady pár skvělých lidí, zvládnou i na první pohled nezvládnutelné věci. Třeba (spolu s ostatními borci) uběhnout celkem 1339 km za 20 hodin a vybrat mezi sebou 9.000 Kč na Centrum Paraple. Z toho „našich“ 42 borců přihlášených za DC při FCh Cheb zvládli celkem úžasných 521 km, což dělá 12,4 km na jednoho (všichni účastníci dali průměr 17,6 km na jednoho).

spreadsheet Běh bez hranic Františkovy Lázně - výsledkové tabulky

Možná do bude znít trochu nadsazeně, ale dovolím si svoji vzpomínku uzavřít slovy, která Miloš Škorpil kolemjdoucím prezentoval jako motto celého běhu (viz celý článek i s fotkami ZDE):

„Od srdce k srdci, od člověka k člověku, od člověka k všehomíru… i tak by se dalo popsat to, co se zde nyní, tady a teď odehrává… Těchto 20 hodin chůze či běhu je jen začátkem, začátkem, který když se vydáš na cestu, už nemá konce, a kam tě pak další tvé kroky zavedou, je jen na tobě… Jdi, běž a bude ti dáno prožít vše, co si přeješ…“

Petr Hruška

[youtube:http://www.youtube.com/watch?v=zxYnRF69Lsc]

 

[youtube:http://www.youtube.com/watch?v=_4ke59gXBmw]

 

Kam dál: fotogalerie, Platan, Jana, Běžecká škola, Chebský deník, Chceš začít s běháním?

icon Běh bez hranic Františkovy Lázně - výsledkové tabulky

Kontaktní místa Farnosti a Charity

Kostelní nám. 188/15
350 02 Cheb
tel. +420 354 422 458

po + st 9:00 - 17:00

číslo účtu farnosti:
781 704 309 / 0800
číslo účtu farní charity:
220 699 597 / 0300

Kontaktní údaje farnosti
Kontaktní údaje farní charity

Kontakt na faráře

úterý: volný den faráře
Kontakty na farní tým
Kontakt na farní penzion
Další kontakty

Kázání na Soundcloud

Copyright © 2020 Římskokatolická farnost Cheb. Všechna práva vyhrazena.
Joomla! je svobodný software vydaný pod licencí GNU General Public License.